اخبار ,اخبار اقتصادی  ,بانک مرکزی

 

اخبار اقتصادی - هشدار بانک مرکزی به متقاضیان ضمانت‌نامه

ضمانت‌نامه‌هاي بانکي‌، بر اساس يک رابطه پايه ميان ضمانت‌خواه و ذينفع مشتمل بر هرگونه قرارداد، شرايط مناقصه و مزايده يا هر نوع رابطه حقوقي ديگر و به عنوان تضمين حسن اجراي تعهداتي که ضمانت‌خواه به موجب روابط مذکور بدان متعهد شده است، صادر می شود.

بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای درباره متقاضیان ضمانت نامه های بانکی اعلام کرد: ضمانت‌نامه بانکي سندي غيرقابل برگشت است و بانک یا مؤسسه اعتباري غيربانکي ضامن، از زمان صدور ضمانت نامه تحت هيچ شرايطي نمي‌تواند بدون رضايت دو طرف ديگر (ضمانت‌خواه و يا ذينفع)، نسبت به ابطال يا اصلاح آن اقدام کند.

به گزارش مهر، بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای و اشاره به نکات قابل توجه برای متقاضیان ضمانت‌نامه‌هاي بانکي اعلام کرد: هنگام دريافت ضمانت‌نامه از بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي، به ارکان اساسي تشکيل‌دهنده ضمانت‌نامه بانکي و قرارداد پايه مربوط، توجه کافي داشته باشید.

نظر به اينکه در سال‌هاي اخير استفاده از ضمانت‌نامه‌هاي بانکي، به دليل نقش مؤثر آنها در انعقاد قراردادهاي تجاري و اقتصادي و نيز روان‌سازي تعهدات ناشي از اجراي اين قراردا‌دها، رو به افزايش بوده و این ابزار نقش خود را در جهت تشويق و رونق فعاليت‌هاي اقتصادي و نيز بهبود فضاي کسب و کار و سرمايه‌گذاري به خوبي ايفا نموده، لذا ضروري است براي حفظ کارکرد مثبت اين ابزار با‌اهميت بانکي، هموطنان عزيزي ‌که ذينفع اين قبيل ضمانت‌نامه‌ها مي‌شوند، نکات ذيل را مد نظر قرار دهند.

ضمانت‌نامه‌هاي بانکي‌، بر اساس يک رابطه پايه ميان ضمانت‌خواه و ذينفع مشتمل بر هرگونه قرارداد، شرايط مناقصه و مزايده يا هر نوع رابطه حقوقي ديگر و به عنوان تضمين حسن اجراي تعهداتي که ضمانت‌خواه به موجب روابط مذکور بدان متعهد شده است، صادر می شود.

معمولا در متن ضمانت‌نامه‌هاي بانکي، به اين روابط پايه اشاره مي‌شود تا نشان دهد ضمانت‌نامه در ارتباط با چه قرارداد يا رابطه‌اي صادر شده است. اگرچه، بايد توجه داشت ضمانت‌نامه بانکي يک تعهد مستقل از رابطه پايه بوده و ايرادات مربوط به رابطه پايه نسبت به اين تعهد قابل استناد نيست، ليکن صدور ضمانت‌نامه‌هاي بانکي که مبتني بر قراردادهاي پايه هستند مستلزم درج مشخصات قرارداد‌ پايه در متن ضمانت‌نامه است.

بر این اساس، از آن دسته از هموطنان که برای انجام فعاليت‌هاي اقتصادي خود و به عنوان تضمين معاملات و قراردادها، متقاضي استفاده از ضمانت‌نامه‌هاي بانکي هستند، مؤکدا تقاضا مي‌شود در حين دريافت ضمانت‌نامه از بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي، به ارکان اساسي تشکيل‌دهنده ضمانت‌نامه بانکي و قرارداد پايه مربوط (که در متن ضمانت‌نامه به آن اشاره مي‌شود)، توجه کافي مبذول دارند.

لازم به ذکر است ضمانت‌نامه بانکي سندي غيرقابل برگشت است و بانک یا مؤسسه اعتباري غيربانکي ضامن از زمان صدور ضمانت نامه تحت هيچ شرايطي نمي‌تواند بدون رضايت دو طرف ديگر (ضمانت‌خواه و يا ذينفع)، نسبت به ابطال يا اصلاح آن اقدام کند. ويژگي غيرقابل برگشت بودن ضمانت‌نامه بانکي اين اطمينان را به ذينفع مي‌دهد که در صورت تحقق شرايط لازم، قطعا قادر به دريافت وجه ضمانت‌نامه خواهد بود.
اخبار اقتصادی - مهر

 رپورتاژ
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
لیپوماتیک
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران
سامانه جامع مشاغل شهرری
استعلام قیمت لحظه ای کالاهای دیجیتال
فال حافظ
سئو یعنی چی ؟
صنعت پرورش شتر مرغ
تورهای لحظه آخری ارزان قیمت اروپا آنتالیا روسیه و استانبول
استفاده از میز و صندلی های استاندارد در تالار عروسی
بلیط های چارتری ارزان قیمت

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.